سخنان وزیر نفت در بیست و دومین نشست وزارتی جی ئی سی اف

به گزارش هاست لینوکس، وزیر نفت در نشست وزارتی جی ئی سی اف به وسیله ویدیو کنفرانس با ناعادلانه خواندن تحریم های آمریکا که مانع از دسترسی ایران به میلیاردها دلار از درآمدهای از محل صادرات منابع هیدروکربوری شده است، گفت: با وجود تمامی چالش های ژئواستراتژیک، ما به پیشرفت های قابل ملاحظه ای در بخش انرژی دست یافته ایم.

سخنان وزیر نفت در بیست و دومین نشست وزارتی جی ئی سی اف

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، 22 آبان ماه) در بیست و دومین......با بیان اینکه این اجلاس از بسیاری جهات منحصر به فرد است، از آن رو که در بحبوحه شیوع ویروس کووید 19 که در صد سال اخیر بی سابقه است، برگزار می گردد، توضیح داد: برگزاری این اجلاس نشان دهنده پیروزیت جی ایی سی اف است و ما این پیروزیت را به رئیس اجلاس، دبیرکل و کارکنان دبیرخانه مدیون هستیم.

وی با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از بینانگذاران جی یی سی اف از اینکه می بیند این مجمع دارای استحکام، کارآمدی و اعتبار شده است، به خود می بالد، توضیح داد: تمام این موارد در کمتر از دو دهه از ماه مه سال 2001 به وقوع پیوسته است. جی یی سی اف گام های بزرگی در جهت گفت وگوهای تخصصی و هدفمند با کشورهای فراوریکننده و مصرف کننده گاز، موسسه ها و سازمان های بین المللی برداشته است.

وزیر نفت گفت: گزارش چشم انداز دنیای سال 2050 مجمع که از مهمترین انتشارات دبیرخانه است، نشان می دهد که با وجود همه موانعی نظیر شیوع ویروس کووید-19، چالش های ژئو راهبردی که سبب کاهش رشد اقتصادی دنیا و تغییر رفتار مصرف کنندگان شده است، روزهای خوبی در انتظار مجمع و اعضای آن و همه کشورهای فراوریکننده است.

وی با بیان اینکه در چهار سال گذشته جامعه دنیای ضربه بزرگی را در مقابل کوشش هایش برای ارتقای همکاری های بین المللی، چندجانبه گرایی، توسعه پایدار و تا حدبسیاری درباره دنیای سازی تجربه نموده است، اضافه کرد: روابط میان ش خدشه دار شده است، جنگ تجاری میان چین و آمریکا رشد اقتصادی دنیای را تحت تاثیر منفی قرار داده است.

وزیر نفت توضیح داد: خروج یک جانبه ایالات متحده از بسیاری از معاهده ها و توافق ها نظیر برجام که حاصل سال ها کوشش، مذاکرات چندجانبه بوده است، همگی بیانگر تغییر پارادایم در روابط بین الملل است.

زنگنه با بیان اینکه خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، تحمیل غیرقانونی، تحریم های یکجانبه اقتصادی در مقابل کشور من چیزی جز زورگوئی به ایران و جامعه دنیای نبوده است، اظهار کرد: تحریم های آمریکا به ایران نقض سیاست های معین بیشتر کشورهای عضو جامعه دنیای تنها به دلیل سلطه آمریکا بر سیستم اقتصادی و بانکی دنیای است.

وی با اشاره به اینکه تحریم های آمریکا به صورت ناعادلانه ای مانع دسترسی ایران به میلیاردها دلار از درآمدهایش از محل صادرات منابع هیدروکربوری شده است، اضافه کرد: دسترسی نداشتن به این درآمد مانع از این شده است تا کشور من بتواند به مبارزه بهتر با کووید-19 و محافظت از مردم با خدمات پزشکی و مشوق های اقتصادی و اجتماعی به دلیل محدودیت های وضع شده ناشی از ویروس کووید-19 بپردازد. من معتقدم که دولت آمریکا سهم بزرگی از مسئولیت مرگ روزانه 400 تن از مردم ایران را دارد.

وزیر نفت ادامه داد: با وجود همه این چالش های ژئوراهبردی، ما به پیشرفت های قابل ملاحظه ای در بخش انرژی دست یافته ایم. با تکیه بر منابع داخلی انسانی، فناوری و سرمایه گذاری، پیروز به فراوری پایدار روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز شده ایم. 95 درصد از جمعیت 80 میلیونی کشور به گاز لوله کشی در خانه هایشان دسترسی دارند، صنایع نفت و پتروشیمی گام های بلندی درباره فناوری بومی در زنجیره فراوری برداشته اند. ما باید مقاومت کنیم.

زنگنه با بیان اینکه پیش بینی بلندمدت تقاضای گاز طبیعی نشان می دهد که تا سال 2050 سهم گاز طبیعی در سبد دنیای از 23 درصد به 28 درصد خواهد رسید، توضیح داد: اما این میزان رشد برای نیل به اهداف توسعه پایدار و تغییرات اقلیم به ویژه در سی سال آینده کافی نیست. همانطور که پیش تر هم اشاره کردم برای رسیدن به سهم 30 درصدی مجمع، باید رویکردی تازه برای نشان دادن ارزش دنیای گاز اتخاذ گردد.

وی با اشاره به اینکه توسعه و به کارگرفتن فناوری های کربن زدایی در فرایند فراوری و انتقال گاز طبیعی و توسعه، فراوری هیدروژن پاک از جمله راه های بهبود مصرف گاز در طول دوران گذار است، توضیح داد: من مطمئن هستم که امروز همگی شما متفق القول هستید که دستیابی به اهداف تاسیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز در گرو همکاری، هم آهنگی و سیاست زدایی بخش انرژی است.

وزیر نفت توضیح داد: با استفاده از دیپلماسی فعال، تهیه گزارش های تحلیلی درباره بازار گاز و چشم انداز بلندمدت گاز، دبیرخانه فرصتی ارزنده برای شناساندن مجمع ایجاد نموده است. باید کوشش کرد مجمع کشورهای صادرکننده گاز به عنوان مرجعی قابل اعتماد برای متخصصان گاز در دنیا شمرده گردد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "سخنان وزیر نفت در بیست و دومین نشست وزارتی جی ئی سی اف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنان وزیر نفت در بیست و دومین نشست وزارتی جی ئی سی اف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید