سازمان حقوق بشر: عربستان سعودی 800 نفر را طی پنج سال اخیر اعدام کرده است

به گزارش هاست لینوکس، سازمان حقوق بشری رپریو طی گزارشی بیان نمود که احکام اعدام در عربستان سعودی طی 5 سال اخیر افزایش یافته است و سال گذشته 37 نفر با انگیزه های سیاسی اعدام شدند.

سازمان حقوق بشر: عربستان سعودی 800 نفر را طی پنج سال اخیر اعدام کرده است

به گزارش گروه بین الملل هاست لینوکس به نقل از تایمز، در گزارش سازمان حقوق بشری رپریو، که مقر آن در انگلیس است، آمده مسئولان در عربستان سعودی بین سال های 2009 تا 2014، حکم اعدام 423 تن را اجرا کردند.

سازمان مذکور اضافه نمود، اجرای احکام اعدام در این کشور پادشاهی بین سال های 2015 تا 2020 دو برابر شده است و در این بازه زمانی، 800 نفر اعدام شدند.

طبق این گزارش، فقط در سال 2019 میلادی در عربستان سعودی 186 نفر اعدام شدند از جمله 37 تن که در یک اعدام جمعی در 23 آوریل همان سال به انگیزه های سیاسی کشته شدند.

رپریو در گزارش خود گفت، دو نفر از این گروه 37 نفری که در آوریل 2019 اعدام شدند 16 ساله و 17 ساله بودند که به دلیل مشارکت در تظاهرات ضد حکومتی بازداشت و به تروریسم متهم شدند.

وزارت کشور عربستان سعودی در آوریل 2019، گفت که حکم اعدام 37 تن که به دلیل اتهام رابطه با فعالیت های تروریستی، ایجاد هرج و مرج، ضربه زدن به صلح و پذیرش ایدئولوژی افراطی اجرا شد.

به همین دلیل، رپریو احکام اعدام ها در عربستان سعودی طی سال 2019 که همچنین شامل دست کم 58 شهروند خارجی می شود را مستند کرده است. این افراد به تبلیغ مذهب شیعه، که در این کشور جنایت محسوب می شود، متهم شدند.

رپریو افزایش احکام اعدام در عربستان سعودی را تا حدودی به شمار اشخاص متهم به ارتکاب جرایم با انگیزه های سیاسی نسبت داده است.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی از زمان در دست دریافت قدرت دستاوردهای مثبت بسیار اندکی داشته اند و از خود میراثی از حبس های جمعی، محاکمه های ناعادلانه، اعدام های مشکوک و جنگ های شکست خورده از جمله فاجعه انسانی یمن به جا گذاشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سازمان حقوق بشر: عربستان سعودی 800 نفر را طی پنج سال اخیر اعدام کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان حقوق بشر: عربستان سعودی 800 نفر را طی پنج سال اخیر اعدام کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید