سوزان رایس: توافق آمریکا و طالبان به احتمال بسیار شکست می خورد

به گزارش هاست لینوکس، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا گفت که توافق واشنگتن و طالبان که امتیازات زیادی را به طالبان داده و دولت افغانستان را نیز تضعیف کرده به احتمال بسیار شکست خواهد خورد.

سوزان رایس: توافق آمریکا و طالبان به احتمال بسیار شکست می خورد

به گزارش دفتر منطقه ای هاست لینوکس، سوزان رایس مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در یادداشتی در نیویورک تایمز نوشت که واشنگتن در مذاکرات با طالبان امتیازات زیادی داد و به نسبت امتیازات کمی دریافت کرد.

رایس اظهارداشت که مقامات آمریکایی می گویند که خروج نیروهای این کشور از افغانستان مبتنی بر شرایط است اما هیچ شرط سیاسی و نظامی برای آن مشخص نشده و از طرفی نیز آمریکا اعلام کرده که قصد دارد تمام تحریم های آمریکا و سازمان ملل علیه طالبان را تا پایان ماه آگوست بردارد.

مشاور امنیت ملی دولت اوباما با اشاره به تعهد آمریکا برای تسهیل آزادی 5 هزار زندانی طالبان اضافه نمود که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با این اقدام مخالفت کرده زیرا می داند که آزادی زندانیان طالبان پیش از آغاز مذاکرات بین الافغانی به معنی از دست رفتن اندک اهرم فشاری است که در مذاکره با طالبان دارد.

این مقام ارشد سابق آمریکا که ترامپ تحت هر شرایطی خواستار خروج نیروها از افغانستان است و هیچ نشانه ای از وجود شرایط برای کاهش و یا توقف فرایند خروج نظامیان آمریکایی در واکنش به نقض توافقنامه وجود ندارد.

رایس اضافه نمود: به این دلیل گفت وگوهای بین الافغانی، اگر آغاز شود، بشدت به نفع طالبان خواهد بود و آمریکا با توافق با طالبان که در آن نامی از دولت افغانستان برده نشده به طالبان مآغازیت بخشید و دولت افغانستان را نیز بیش از پیش تضعیف کرد.

وی ادامه داد که متعهد شدن آمریکا برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا و برداشتن تحریم ها علیه طالبان اهرم های فشار واشنگتن برای کمک به دولت افغانستان در مذاکرات بین الافغانی را از بین برد و با توجه به اینکه این گفت وگوها پیش از حاصل شدن هرگونه پیشرفتی ممکن است ماه ها و شاید سال ها زمان ببرد آمریکا پیش از انجام هرگونه توافق احتمالاً از افغانستان خارج شده و افغانستان را به طالبان رها کرده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سوزان رایس: توافق آمریکا و طالبان به احتمال بسیار شکست می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوزان رایس: توافق آمریکا و طالبان به احتمال بسیار شکست می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید