نیمی از ایرانیان، 70 سالگی را نمی&zwnjبینند

به گزارش هاست لینوکس، تهران (پانا) - معاون سابق تحقیقات وزارت بهداشت با تشریح نتایج مطالعه جهانی بار بیماری ها در 2017 اظهار داشت که شایع ترین عامل خطر مرگ و بیماری در ایران مرگ های زودرس است.

نیمی از ایرانیان، 70 سالگی را نمی&zwnjبینند

به گزارش ستاد خبری کنگره علوم اعصاب، دکتر ملک زاده در افتتاحیه نهمین کنگره بین المللی علوم اعصاب پایه و بالینی گفت: ما در مجموعه تحقیقاتی که می کنیم یک نگاهی داریم به بار بیماری های نوروژی که در سال های اخیر به بحث مهم این حوزه تبدیل شده است.

یکی از این بحث ها سرطان های سی ان اس است که بیشتر در سنین جوانی اتفاق می افتد که اغلب می تواند باعث مرگ های زودرس شود.

10 علت مرگ های زودرس در ایران بر اساس تازه ترین نتایج جهانی

وی اضافه کرد: اما مرگ های زودرس که بنابر آمار رسمی معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سبب شده نیمی از ایرانیان ، 70 سالگی را نبینند!، یکی از جدی ترین نگرانی های نظام سلامت ایران است که سرعت افزایش یا کاهش علل آن ها، در مطالعه جهانی بار بیماری های 2017 به طور دقیق اندازه گیری و فهرستی کامل از علل آن ها ارائه شده است.

به گفته محقق ایرانی همکار این مطالعه، بیماری های قلبی عروقی با 13 درصد افزایش، صدمات جاده ای با 38 درصد کاهش، اختلالات نوزادی با 60 درصد کاهش، سکته مغزی با بیش از 8 درصد افزایش، نواقص مادرزادی با 55 درصد کاهش، دیابت با 63 درصد افزایش، بیماری های عفونی دستگاه تنفسی با 38 درصد کاهش، بیماری های قلبی ناشی از فشارخون بالا با 38 درصد افزایش، صدمه به خود با 12 درصد کاهش، بیماری های آلزایمر با 73 درصد افزایش و سرطان خون با 6 درصد کاهش، 10 علت مهم مرگ های زودرس در ایران هستند.

ملک زاده بیان نمود: این موضوع مهم است که چگونه ما می توانیم سرطان ها را به موقع شناسایی و معالجه کنیم؟ در این خصوص در انستیتوی سنجش و ارزیابی سلامت در دانشگاه واشنگتن در سیاتل ایالات متحده بار بیماری ها مطالعاتی اجرا شده و who نیز تائید کرده است.

عضو فرهنگستان علوم گفت: بزرگ ترین و جامع ترین مطالعه اپیدمیوژیک است که تا به امروز برای اندازه گیری سلامت در سطح جهان و طی دهه های گذشته اجرا شده است که بیش از 3674 پژوهش گرو سیاست گزار از حدود 146 کور مشارکت دارند که حدود 200 نفر از آن ها ایرانیان داخل یا خارج از کشور هستند. در همین خصوص 11 مقاله نیز چاپ شده است.

یکی از نتایج این تحقیقات می تواند این جمله باشد که (به تدریج که سن جوامع بالا می رود آمار بیماری های نوروژی هم بالارونده است) آنچه ما امروز برای پیشگیری انجام می دهیم کافی نیست.

ملک زاده گفت: مطالعات ما نشان می دهد که ما می توانیم خیلی بهتر پیشگیری و مراقبت کنیم . فقط در سال 2017 تعداد کل موارد مرگ در ایران در هر دو جنس به تفکیک علت: 38 هزار مورد در ایران بوده است که - آسیب ها: 34 هزار مورد،

بیماری های مزمن غیر واگیر: 313 هزار مورد، بیماری های عفونی،مادران و بچه ها 25 هزار مورد بوده است که ما از متوسط جهانی بالاتر بوده ایم

این سخنران نهمین کنگره بین المللی علوم اعصاب پایه و بالینی ادامه داد: علل 122 هزار مرگ زودرس زیر 70 سال در ایران که در سال 2017 بررسی شده به شرح زیر است.

بیماری های مزمن کبدی: 3000

بیماری های مزمن کلیوی: 3800

دیابت: 7100

بیماری های انسدادی ریوی: 4800

سرطان ها: 34000

سکته مغزی: 11000

بیماری های ایسکمیک قلبی: 32000

در این دوره از کنگره 25 سخنران کلیدی ملی و بین المللی سخنرانی داشته اند که به همت انجمن علوم اعصاب ایران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "نیمی از ایرانیان، 70 سالگی را نمی&zwnjبینند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمی از ایرانیان، 70 سالگی را نمی&zwnjبینند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید