مواد غذایی تقویت کننده حافظه

به گزارش هاست لینوکس، مهم نیست مغز ما چقدر قدرتمند است، آنچه اهمیت دارد این است که بدانیم این عضو احتیاج به جبران و احیای خود دارد تا بتواند قالب و توانایی خود را حفظ کند. پژوهشگران روش های مختلفی را برای سوپرشارژ کردن و افزایش کارآیی مغز ارائه نموده اند که در این مقاله ساده ترین آنها یعنی رژیم غذایی ارائه شده تا هر فردی بتواند به محض احساس احتیاج، به آنها دسترسی داشته باشد.

مواد غذایی تقویت کننده حافظه اگر این روزها گاهی احساس می کنید حافظه کوتاه مدت شما مختل شده و یا مغز شما کند است، خوب است که به فهرست غذایی تان، غذاهای تقویت نماینده مغز را نیز اضافه کنید تا تاثیر آنها را بر فعالیت مغزی خود ببینید. شاید فکر می کنید که باید دنبال مواد غذایی گران قیمت و یا انواع مکمل هایی که مثل سیل در رودخانه ها جاری هستند بگردید اما اینطور نیست بسیاری از غذاهای تقویت نماینده مغز در واقع همان غذاهای معمول هستند که گاهی مصرف می کنیم ولی به سادگی از کنارشان می گذریم اگر شما نیز در پی تقویت مغز خود هستید و دوست دارید تغذیه شما بر این مبنا باشد، پس بهتر است به فهرست غذاهای تقویت نماینده مغز که برای شما در زیر فراهم کردیم نگاهی بیندازید. این غذاها که در واقع غذاهای باهوش نماینده نیز هستند، علاوه بر تقویت حافظه، خاصیت پیشگیری از بیماری های مخرب مغز مربوط به سن را نیز دارند.

کرفسبه نظرم وقت آن رسیده که بی توجهی به کرفس را کنار بگذاریم فقط به خاطر اون مزه ش، خب فقط همین. دقیقا همان چیزی که موجب کم شدن مزه کرفس شده آن را به یکی از غذاهای تقویت نماینده مغز تبدیل نموده است. این سبزی یک منبع غنی از لوتئولین است، ترکیب گیاهی که باور بر این هستند که التهاب را در مغز کاهش می دهد و از این طریق از فرایند پیری محافظت می نماید. یک مطالعه در سال 2010 نشان می دهد که لوتئولین کاهش شناختی در موشهای پیر را کند کرد. شما مجبور نیستید که یک چوب بزرگ از کرفس را خرد کنید تا بتوانید از آن مزایای آن بهره ببرید: سعی کنید بعضی از آنها را خرد کنید و آن را به سالاد تن خود اضافه کنید یا یک شاخه از آن را در سوپ بعدی که می خواهید درست کنید بریزید.

شکلات سیاهخبرهای خوب برای دوستداران شکلات سیاه! مطالعات متعدد نشان می دهد که قدرتهای تقویت نماینده مغز از جمله افزایش عملکرد شناختی، کاهش خطر ابتلا به زوال عقل وبهبود عملکرد در چالش برانگیزان مغز همراه با بسیاری از مزایای دیگر در شکلات تیره وجود دارد. به عنوان مثال محققان در سال 2013 دریافتند که فلاونول هایی که به هنگام مصرف شکلات جذب می کنید به سرعت در مغز نفوذ نموده و در نواحی از مغز بویژه در منطقه هیپوکامپ که در یادگیری و حافظه دخالت دارند،تجمع می یابند. آزمایش دیگری که در سال 2011 انجام شد، نشان داد که حتی تک دوزهای شکلات تیره با فلاونول بالا در بزرگسالان سالم، می تواند عملکرد مغز روی تستهای شناختی را بالا ببرد. شکلات حتی می تواند علائم افسردگی و اضطراب را بهبود بخشیده و به علت بهبود خلقی فلاونول ها و متیل زانتین باعث افزایش احساس آرامش و رضایتمندی در زندگی می گردد. اگر شما عاشق شکلات هستید شاد باشید که یکی از غذاهای تقویت نماینده مغز را با خواص عالی مصرف می کنید.

گردوهمه مغزهای آجیل جزو غذاهای تقویت نماینده مغز هستند اما گردوها در بالای فهرست قرار دارند. بخاطر غلظت بالای DHA یک نوع اسید چرب امگا 3 (یک چهارم فنجان گردو تقریبا 100 درصد از مصرف روزانه توصیه شده DHA را فراهم می نماید)، این آجیل به سلامت مغز در نوزادان و بهبود عملکرد شناختی در بزرگسالان و جلوگیری از کاهش تشخیص که به سن مرتبط است یاری میکند. یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که مصرف گردو در بزرگسالان جوان ممکن است استدلال استنباطی را افزایش دهد.

هویجموادی که رادیکال آزاد نامیده می شوند به وسیله جریان خون شناور می شوند و سعی می نمایند که سلولهای مغز را از بین ببرند که می تواند منجر به از دست دادن حافظه با گذشت سن گردد. با این حال آنتی اکسیدان ها با رادیکالهای آزاد ادغام می شوند و آنها را بی اثر می نمایند و هویجها حاوی مقدار زیادی از این آنتی اکسیدانها هستند که به همین علت مزایای سلامتی فوق العاده ای را ارئه می دهند. با توجه به تحقیق اجرا شده در سال 2000 که تعیین شد به علت توانایی هویج در کاهش استرس اکسیداتیو در مغز که می تواند ظرفیت سینگنالیک مغز را کاهش دهد، هویج می تواند در برابر انواع دیگر کاهش شناختی، از مغز محافظت کند.1

بادامبادام حافظه را تقویت می نماید و اگر در ترکیب با شیر قبل از رفتن به رختخواب و یا پس از برخاستن از خواب به هنگام صبح مصرف گردد تاثیر بهتری دارد.

آب سیبآب سیب فراوری نوعی انتقال دهنده عصبی حیاتی موسوم به استیل کولین را در مغز افزایش داده و از این طریق قدرت حافظه را نیز تشدید می نماید.

ویتامین ب کمپلکساین ویتامین حافظه را تقویت می نماید. از غذا و سبزیجات غنی از این ویتامین مصرف کنید. گفتنی است که مواد غذایی نشاسته ای و نان سفید تاثیر مطلوب این ویتامین برای حفظ سلامت حافظه را خنثی می نماید.

مویزمویز نوعی کشمش است و از جمله مواد غذایی تقویت نماینده حافظه به شمار می رود. از گذشته برای تقویت عملنمودهای مغزی خصوصا برای بچه ها، آنها را به خوردن مویز توصیه می نموده اند. این ماده غذایی مفید می تواند به عنوان یک میان وعده مغذی در نظر گرفته گردد. در احادیث و روایات متعددی هم به نقش مویز در تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی اشاره شده است. مویز سرشار از ویتامین هاست و می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها از جمله آلزایمر پیشگیری کند. اگر می خواهید به داشتن حافظه قوی معروف باشید، مویز را از قلم نیاندازید. مویز نوعی کشمش است و از جمله مواد غذایی تقویت نماینده حافظه به شمار می رود.2

رزماریاکلیل کوهی یا رزماری به عنوان نماد حافظه و عملنمودهای مغزی در نظر گرفته می گردد. این گیاه با خاصیت ویژه خود می تواند گردش خون و دستگاه عصبی را تحریک کند. از رزماری علاوه بر خواص درمانی برای بعضی بیماری ها، می توان در تقویت حافظه و قوای ذهنی استفاده کرد. برای بهره گیری از اکلیل کوهی می توانید آن را با آب بجوشانید و همراه عسل بهره ببرید. مصرف روزانه این گیاه می تواند از ضعف قوای فکری پیشگیری کند. اکلیل کوهی یا رزماری به عنوان نماد حافظه و عملنمودهای مغزی در نظر گرفته می گردد.

کندرکندر خوراکی گیاهی است که خواص درمانی زیادی دارد، تقویت اعصاب و حافظه هم از جمله این موارد است. تعداد زیادی از احادیث و روایات استفاده از کندر برای تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی را توصیه نموده اند و آن را برای بدن مفید دانسته اند. حتی در بعضی متون برای افزایش هوش بچه ها نیز به مصرف کندر اشاره شده است. اما نقش کندر بیش از هرچیز در تقویت حافظه است. می توان کندر را در آب خیس نموده و همراه عسل مورد استفاده قرار داد تا خواص تقویت نمایندگی آن برای تقویت حافظه بیشتر گردد. کندر خوراکی گیاهی است که، برای تقویت اعصاب و حافظه مفید است.

عسل و انواع مغزهامغزهایی مثل گردو، بادام و فندق تا حدی می توانند سبب افزایش جرم مغز و بهبود بعضی عملنمودهای مغزی از جمله تقویت حافظه شوند. می توانید مصرف این مواد را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید و تاثیر آن را در حافظه تان مشاهده کنید. به طور کلی مغزها می توانند تاثیر مطلوبی بر عملکرد مغزی داشته باشند. به علاوه عسل هم از دیگر مواد غذایی است که تاثیر آن در تقویت حافظه غیر قابل انکار است. مصرف یک قاشق مرباخوری عسل به صورت ناشتا برای تقویت حافظه توصیه می گردد. عسل از دیگر مواد غذایی است که تاثیر آن در تقویت حافظه غیر قابل انکار است.3

گوجه فرنگیافرادی که به شدت دنبال رژیم غذایی کم کربوهیدرات هستند، باید مواد غذایی مناسبی را برای رساندن مواد مفید به مغز جایگزین نمایند. گوجه فرنگی یکی از منابع بسیار مفیدی است که می تواند جایگزین کربوهیدرات ها در رژیم غذایی گردد. گوجه فرنگی حاوی مقدار زیادی پتاسیم است که برای ماهیچه ها و کاهش قند خون بسیار مفید است. بعلاوه این گیاه سرشار است از ویتامین آ و ث و مواد آنتی آکسیدان.

آدامس جویدنبعضی تحقیقات نشان می دهند جویدن آدامس می تواند باعث افزایش مقدار هوشیاری، واکنش سریع و تمرکز در افراد گردد. آیا واقعا جویدن آدامس به تقویت حافظه یاری می نماید؟ این احتمال وجود دارد، اما کاملا به شرایطی بستگی دارد که افراد در آن قرار دارند. در بعضی مدارس حتی به دانش آموزان اجازه می دهند سر کلاس آدامس بجوند، زیرا معتقدند جویدن آدامس موجب می گردد نمرات دانش آموزان بهتر و تمرکز آنها در یادگیری بیشتر گردد.

قهوهقهوه را باید یکی از منابع سرشار از کافئین دانست. کافئین می تواند عملکرد حافظه کوتاه مدت را بهبود و قدرت تمرکز و درنتیجه کارایی حافظه بلندمدت را افزایش دهد. ازسوی دیگر، بعضی تحقیقات نشان می دهند بین بیماری آلزایمر و مقدار مصرف قهوه، رابطه منفی وجود دارد.

زردچوبهاین ادویه زردرنگ از خانواده زنجبیل است و حاوی نوعی ترکیب شیمیایی مغذی به نام کورکومین است. پژوهش های اجرا شده روی حیوانات نشان می دهند کورکومین از نقص شناختی جلوگیری می نماید و در بهبود عملکرد حافظه و یادگیری نقش بسیار مثبتی دارد. بعلاوه سرعت جریان خون به مغز را افزایش می دهد. اما سؤال اینجاست: چگونه می توانیم این گیاه پرخاصیت را به رژیم غذایی روزانه مان اضافه کنیم؟ می توانید این ادویه را به برنج اضافه کنید یا با خوردن انواع غذاهای هندی که حاوی مقدار زیادی زردچوبه است، از فواید زیاد این گیاه بهره مند شوید.4

پی نوشت:

1.www.redmag.ir

2.www.beytoote.com

3.www.asriran.com

4.www.chetor.com

منبع: راسخون

به "مواد غذایی تقویت کننده حافظه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد غذایی تقویت کننده حافظه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید