معرفی مدل جدیدی برای ساخت توری های اتمی-اپتیکی در دانشگاه تبریز

به گزارش هاست لینوکس، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز گفت: محققان دانشگاه مدل جدیدی را برای ساخت توری های اتمی-اپتیکی ارایه و معرفی کردند.

معرفی مدل جدیدی برای ساخت توری های اتمی-اپتیکی در دانشگاه تبریز

مصطفی صحرایی، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه هاست لینوکس، با اشاره به ساخت توری های گفت: این نوع از توری ها دارای ویژگی کنترل پذیری بالایی هستند در این پروژه علاوه بر کنترل پذیری بالا، قابلیت پراش نور لیزری بر پایه خواص غیرخطی سامانه را دارد.

صحرایی عنوان نمود: برای ایجاد این نوع از توری ها که توری القایی الکترومغناطیس نامیده می شوند، از یک نانوساختار چاه کوانتومی و لیزرکنترلی برای ایجاد موج ایستا استفاده شده که نشان داده می شود تونل زنی کوانتومی، سبب افزایش پاسخ غیرخطی و کاهش میزان جذب نور در سامانه معرفی شده می شود.

استاد گروه فوتونیک و فناوری پلاسمای دانشکده فیزیک توضیح داد: به همین دلیل این ویژگی سبب می شود تا علاوه بر خواص توری اتمی-اپتیک دامنه، ایجاد توری فاز نیز در این مدل امکان پذیر شود. مدل پیشنهادی می تواند برای ساخت کلید های تمام نوری و حسگر های نوری بر اساس نانوساختار های نیمه رسانا مفید باشد.

وی در ادامه گفت: در این طرح به آنالیز قدرت چرخانندگی مغناطواپتیکی یک تیغه دی-الکتریک آلاییده شده به اتم های چهارترازی پرداخته شده است، چنین ساختاری برای ایجاد چرخش صفحه قطبش نور، برای اولین بار به دنیای اپتیک معرفی می شود.

صحرایی بیان نمود: این تیغه قابلیت چرخش صفحه قطبش نور عبوری و نور بازتابی را به صورت هم زمان دارا است. همدوسی کوانتومی ایجاد شده دراتم های آلاییده شده، در شکل گیری خواص مطلوب نقش کلیدی را دارد. زاویه های چرخش و میزان نور عبوری و نور بازتابی مناسب، این مدل می تواند به عنوان مدل مناسبی برای استفاده به عنوان چرخاننده اپتیکی معرفی می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "معرفی مدل جدیدی برای ساخت توری های اتمی-اپتیکی در دانشگاه تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی مدل جدیدی برای ساخت توری های اتمی-اپتیکی در دانشگاه تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید