فصل نو کاوش های قلعه شهر تاریخی اوجان شروع شد

به گزارش هاست لینوکس، مرتضی آبدار روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: کاوش های باستان شناختی قلعه شهری تاریخی اوجان با هدف برنامه پژوهشی معین عرصه و حریم شهر تاریخی اوجان انجام می گردد.

فصل نو کاوش های قلعه شهر تاریخی اوجان شروع شد

وی اضافه کرد: در این طرح، هیئت باستان شناسی به منظور آزادسازی بخشی از معماری شهر تاریخی اوجان، اقدام به کاوش قلعه حکومتی نموده که برج غربی و شرقی در فصل های نخست و دوم به طور کامل کشف شدند.

وی با بیان اینکه فصل سوم کاوش در قلعه تاریخی اوجان در بازه زمانی 45 روزه انجام خواهد شد، ادامه داد: عمده هدف در این کاوش آسیب شناسی آثار تاریخی شهر اوجان و هم مطالعه و تبیین قابلیت های گردشگری در این منطقه است و در فصل سوم، کاوش ضلع شرقی حد فاصل قلعه و حصار انجام خواهد شد.

شهر اوجان یکی از شهرهای آذربایجان در دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول بوده که در حیات اجتماعی، سیاسی و مالی آن نقش بسیار مهمی را ایفا نموده است، به طوری که غازان خان، پادشاه مغول در دوره ایلخانی در این شهر ساخت و سازهایی انجام داده و آن را دارالاسلام نامیده است.

محوطه عظیم تاریخی اوجان در جنوب شهر بستان آباد فعلی در غرب روستای اشرف آباد و در ساحل شرقی رودخانه اوجان چای و در مرکز چمن اوجان واقع شده بود که در پی حوادث مختلف از جمله زلزله و جنگ های مختلف در حال حاضر از این شهر مهم آثار اندکی به جای مانده است.

شهر تاریخی اوجان در 60 کیلومتری شرق تبریز از جمله نمادهای تمدنی سلجوقیان و ایلخانان مغول در حوزه معماری ایران زمین است که فصل نوی از کاوش های باستان شناختی برای بیرون آوردن آن از دل خاک در حال اجرا است.

اوجان در زمان ایلخانان مغول، مرکز ییلاقی سلاطین و امیران مغول بود، به طوری که در فصولی از سال، سلاطین، خاتون ها و شاهزادگان مغولی در این شهر استقرار می یافتند و چمنزار های اطراف شهر محل اتراق، مشق سپاهیان و هم چراگاه احشام دولتی بود.

حال بعد از گذشته نزدیک به 800 سال از آن تاریخ، باستان شناسان در کوشش هستند تا داده های نو حاصل از پژوهش میدانی و آنالیز های باستان شناختی در شهر تاریخی اوجان را با منابع مکتوب دوره ایلخانی مورد سنجش قرار دهند و یک گام دیگر برای معرفی این شهر عظیم اسلامی بردارند.

ایرنا

منبع: گردشبان

به "فصل نو کاوش های قلعه شهر تاریخی اوجان شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل نو کاوش های قلعه شهر تاریخی اوجان شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید