عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است

به گزارش هاست لینوکس، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص فروش سهام عدالت در بازار سرمایه، گفت: تا زمانی که ظرفیت لازم برای عرضه وجود نداشته باشد اجازه عرضه نمی دهیم.

عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است

به گزارش خبرگزاری هاست لینوکس ، محمدعلی دهقان دهنوی در حاشیه نشست هم اندیشی کارآفرینان و تولیدنمایندگان با وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع هاست لینوکس، اضافه کرد: در خصوص عرضه هر سهمی که یکی از آنها سهام عدالت است ابتدا باید به ظرفیت بازار توجه کنیم بنابراین در عرضه این سهام در بازار سرمایه، تا زمانی که ظرفیت لازم برای عرضه وجود نداشته باشد، اجازه فروش نمی دهیم.

وی تاکید نمود: به راهکار هایی می اندیشیم تا از روش های غیرمستقیم به عرضه موجود سهام عدالت در بازار سرمایه نیز پاسخ دهیم و این مشکل حل گردد.

رییس سازمان بورس درباره احضار مدیران سابق سازمان بورس به قوه قضائیه، گفت: تا جایی که اطلاع دارم چنین موضوعی صحت ندارد.

وی درباره شرایط بازار سرمایه و ادامه افت شاخص بورس، گفت: تصمیمی که درخصوص دامنه نوسان گیری اتخاذ شد، هدف ایجاد فضای آرامش و قدرت تحلیل برای سهامداران و عبور از بعضی از نااطمینانی های اقتصاد بود.

دهقان با بیان اینکه برای نقدشوندگی نیز ابزارهای دیگری ضروری است که آنها را نیز تقویت می کنیم، اضافه کرد: انتشار اوراق اختیار فروش تبعی، انتشار سهام خزانه، تقویت بازارگردان ها، بازنگری در دستورالعمل بازارگردانی، تغییراتی که در حدنصاب صندوق های درآمد ثابت انجام شد مجموعه اقداماتی است که انجام می دهیم تا نقدشوندگی بازار تقویت گردد و متناسب با آن درمورد بازار نوسان هم تصمیمات لازم اتخاذ می گردد.

باید زیرساخت لازم برای کارت اعتباری سهام فراهم گردد

وی درباره کارت اعتباری سهام، گفت: این کارت ها به طور مبنایی وجود دارد که سهام یکی از وثیقه های مورد قبول سیستم بانکی است اما برای صدور این کارت باید زیرساخت لازم فراهم گردد تا بانک ها بتوانند از اطلاعات سازمان بورس استفاده و سهام را به عنوان وثیقه قفل و اعتبار را پرداخت نمایند.

معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: این زیرساخت هم اکنون در شرکت سپرده گذاری مرکزی برای سهام عدالت فراهم شده و تصمیم گرفتیم برای انواع سهام هم توسعه داده و در اختیار بانک ها قرار دهیم.

وی گفت: رایزنی لازم با بانک ها انجام می گردد و علاقه مندان می توانند کارت های اعتباری خود را براساس وثیقه سهام در اختیار مشتریان قرار دهند.

سودآوری شرکت ها در سال 99 بیش از 200 هزار تومان است

وی درباره سود 200 هزار تومان سهام عدالت نیز شرح داد: این مربوط به سود سال 1398 شرکت ها بوده است و در سال 99 سودآوری شرکت ها بیش از این مبلغ است.

دهقان گفت: این مبلغ 200 هزار تومان سود تقسیمی شرکت ها است و ممکن است شرکتی به هر سهم یک هزار تومان سود اختصاص دهد اما بخواهد به ازای هر سهم 300 تا 400 تومان سود تقسیم کند بنابراین رقم سود محقق شده بیشتر از میزان اعلامی است.

وی اضافه کرد: سود شرکت ها در سال 99، سال آینده پرداخت می گردد همچنین منابعی که در شرکت ها باقی می ماند و تقسیم نمی گردد صرف سرمایه گذاری جدید شده و در آینده با افزایش ارزش این سهام جبران می گردد.

مدیرعامل سازمان بورس درباره صندوق های ثابت گفت: صندوق های ثابت سال گذشته حدنصاب 15 درصد خرید سهام را داشتند و ابتدای سال جاری چون تقاضای زیادی برای خرید سهام وجود داشت نصاب ها کاهش یافت و اختیاری شد تا عرضه کافی سهام در بازار اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: هم اکنون چون عرضه سهام پیشی گرفته عکس آن را انجام می دهیم و صندوق های درآمد ثابت، با افزایش نصاب خود می توانند منبع خوبی برای تقویت تقاضا در بازار باشند اما این فرصت را نیز به آنها می دهیم تا نصاب خود را افزایش دهند و به حد 15 برسند.

اوراق گام جایگزین تسهلات پولی می گردد

معاون وزیر اقتصاد درباره اوراق گام، گفت: این اوراق که در بانک مرکزی طراحی شده جایگزین تسهیلات پولی می گردد و به جای اینکه تسهیلات به شرکت ها اعطا گردد این اوراق پرداخت می گردد و شرکت می تواند آنها را برای خرید مواد اولیه و موارد دیگر بپردازد.

وی اضافه کرد: گردش این اوراق موجب تسهیل تامین اقتصادی بنگاه ها می گردد و در بازار سرمایه این امکان فراهم می گردد که یک بازار ثانویه برای این اوراق فراهم گردد و افرادی که این اوراق را دریافت کردند و احتیاج به پول نقد دارند بتوانند اوراق را بفروش برسانند.

سود بنگاه ها در 9 ماهه سال جاری سه برابر سال گذشته است

دهقان در پاسخ به ارزندگی سهام شرکت ها نیز گفت: ما نهادهای اقتصادی زیادی داریم که تحلیل می نمایند و ناشران نیز موظفند گزارش های خود را به روز نمایند و به بازار گزارش دهند، براساس این گزارش بسیاری از شرکت ها بر ارزندگی سهام خود تاکید دارند.

وی اضافه کرد: گزارش ها نشان می دهد که در 9 ماهه سال جاری سود بنگاه ها سه برابر سال گذشته بوده است و این نشان می دهد ارزشمندی شرکت ها قابل توجه است و فضای اقتصادی نیز روشن تر می گردد و امیدواریم بازار نیز نسبت به این موضوع واکنش لازم را نشان دهد.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید