جاسازی یک کدمخفی در مرخ نورد ناسا

به گزارش هاست لینوکس، کاربران در عرض تنها چند ساعت دریافتند که این چتر درواقع حاوی کد مخفی آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا است که مامور ارسال مریخ نورد به فضا بوده است.

جاسازی یک کدمخفی در مرخ نورد ناسا

سازمان فضایی ناسا در مریخ نورد خود یک کد مخفی جای داده بود

سازمان فضایی ناسا در مریخ نورد خود یک کد مخفی جای داده بود که کاربران آن را پیدا کردند. این کد در چتر نجات سفید و قرمزی نهفته بود که با پایین آوردن سرعت، کاوشگر استقامت را با ملایمت روی سیاره مریخ نشاند.

معمولا چتر نجات را کسی نمی بیند، اما این بار، ستاره اول فیلم پر جزئیات فرود یک کاوشگر ناسا، همین چتر نجات بود که با دوربین های نصب شده روی سطح و لنز های رو به بالا دیده می شد.

کاربران اینترنتی در همان وهله اول متوجه ظاهر عجیب چتر سفید و قرمز شدند. این چتر ها معمولا راه راه هستند، اما راه های این چتر، ظاهرا شکلی غیر معمول داشتند و مردم را کنجکاو کردند.

کاربران در عرض تنها چند ساعت دریافتند که این چتر درواقع حاوی کد مخفی آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا است که مامور ارسال مریخ نورد به فضا بوده است. آنان ابتدا دریافتند که طرح راه راه احتمالا یک کد دوتایی است: راه های قرمز نشانگر اعداد یک و راه های سفید نشانگر اعداد صفر. این اعداد، درست مانند کامپیوتر، به جای حروف و کلمات می نشینند.

راه های قرمز و سفید با تقسیم به 10 قسمت -یا به زبان کامپیوتری، خرده هایی که می توانند روشن یا خاموش شوند- و افزودن آن به عدد 64، به حروف تبدیل می شوند. برای مثال، اولین نمونه عدد 0000000100 معادل عدد چهار و حرف D، چهارمین حرف الفبای انگلیسی، است.

این، اولین حرفی بود که درآمد. سپس با محاسبه بقیه حروف، کلمات تعیین شدند. آبلا پاف، که ظاهرا اولین کسی بوده که رمز را گگردده است، این کشف خود را در توییتر به اشتراک گذاشت. او گفت که با یاری پدرش پیروز شده است به این کشف دست یابد.

پیامی که در چتر نوشته شده، این بود: جر ات کار های عظیم را داشته باش! این یکی از شعار های آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (جی پی ال) است که در مرکز کنترل ماموریت پرواز هم به دیوار زده شده است. به نظر می رسد جرات کار های عظیم را داشته باش، شعار آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا برای این کاوشگر است. این عبارت روی تمام علائم این آزمایشگاه دیده می گردد (از جمله در اتاق ورود و فرود جنگ)

ادیتهیا در توییتی نوشت: ردیتور، /u/rdtwt1، برای شکستن کد یک اسکریپت پایتون به کار برد. برای اطلاعات بیشتر درباره کد تعدادی کامنت و یک نمودار اضافه کردم. تعدادی عدد دیگر هم نقش هماهنگ نماینده آزمایشگاه پیشرانه جت با شرکت مادر در ایالت کالیفرنیا را ایفا می نمایند.

ناسا پیش تر از وجود سرنخ های نهفته در این کاوشگر خبر داده بود و یکی از مهندسان آن در گفت وگویی زنده با موضوع چتر نجات، به وجود رمز های مخفی و آماده برای کشف اشاره نموده بود. همچنین شعار جرات کار های عظیم را داشته باش بلافاصله پس از فرود، در حساب رسمی کاوشگر به اشتراک گذاشته شد.

کاوشگر استقامت ناسا: لحظه ای که تیم من سال ها آرزوی دیدنش را داشت، خاتمه به واقعیت پیوست. جرات کار های عظیم را داشته باش. اما با وجود این سرنخ ها، آدام استلتزنر، مهندس ارشد ماموریت کاوشگر استقامت، از شکسته شدن کد در چنین مدت کوتاهی ابراز تعجب کرد:

آدام استلتزنر: به نظر می رسد که کاربران در کمتر از 6 ساعت کد را شکستند! ای کاربران اینترنت، آیا کاری هست که شما نتوانید انجام دهید؟

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "جاسازی یک کدمخفی در مرخ نورد ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاسازی یک کدمخفی در مرخ نورد ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید