دانشجویان نگران غیبت های گذشته خود نباشند

به گزارش هاست لینوکس، رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد یکی از دلایل پایین بودن کیفیت آموزش مجازی را پایین بودن پهنای باند اینترنت مطرح نمود و اضافه نمود: قوانین کلاس های حضوری و غیرحضوری (از جمله تعداد غیبت های مجاز و ...) متفاوت است و در خصوص آن ها اطلاع رسانی خواهیم کرد؛ اما لازم نیست دانشجویان از بابت غیبت هایی که تا به امروز در کلاس های مجازی داشته اند، نگرانی داشته باشند.

دانشجویان نگران غیبت های گذشته خود نباشند

به گزارش هاست لینوکس، مسعود همتی به وسیله ارتباط مجازی در گروه تلگرامی دانشجویان دانشگاه آزاد حاضر شد و به ارائه سخنانی پیرامون کلاس های مجازی، مشکل های دانشجویان در این باره و ابهامات موجود پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود اظهار کرد: با سلام و احترام خدمت دانشجویان عزیز و حضار در جلسه، آینده سازان ایران عظیم و جهان. در اینجا لازم می دانم از عزیزانی یاد کنیم که به خاک افتادند تا ما قامت خم نکنیم. درود می فرستیم به پزشکان و پرستارانی که روزهای سختی می گذرانند و همچون زمان جنگ از کشور ما محافظت می نمایند. از درگاه خداوند حکیم و منان برای عزیزانی که از بین ما رفته اند آمرزش الهی و برای بازماندگانشان صبر مسئلت می کنیم.

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد در ادامه شرح داد: کشور در شرایطی است که احتیاج به همکاری و همدلی دارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که تا یک ماه دیگر شرایط کشور درست بگردد. ممکن است که این شرایط تا انتها سال ادامه داشته باشد؛ در حالی که جریان آموزش تعطیلی بردار نیست.

درخواست از دانشجویان برای ارائه طرح یا مدل سازنده برای آموزش مجازی

همتی خطاب به دانشجویان اظهار داشت: در اینجا دست کمک به سوی شما عزیزان دراز می کنیم که هر یک از شما اگر طرح یا مدل سازنده ای دارید، پیشنهاد دهید و شما خواهید دید که به پیشنهادهای سازنده ای که در رابطه با ارائه بهتر خدمت آموزش مجازی باشد، در اسرع وقت عمل می کنیم.

وی با تأکید بر آنکه جهان به سمتی می رود که آینده آموزش، آموزش مجازی است، گفت: در سال 2030 دانشگاه حضوری به شکل امروزی وجود ندارد و یوتیوب می تواند به عنوان عظیم ترین دانشگاه مجازی جهان مطرح باشد.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه هفته آینده جلسه مشابهی به منظور ارسال پاسخ به مواردی که دانشجویان درباره آموزش مجازی مطرح کرده اند برگزار خواهد شد، اضافه نمود: بدون شک مسائل زیادی پیرامون سرویس هایی که راه اندازی شده، وجود دارد و ما منکر آن نیستیم. به همین خاطر در خدمت دانشجویان هستیم تا موارد را بشنویم، پیگیری و با کمک هم آن ها را حل کنیم.

448 واحد دانشگاه آزاد تحت پوشش آموزش الکترونیکی

همتی ادامه داد: تا این لحظه 448 واحد از دانشگاه آزاد با کوشش شبانه روزی همکاران تحت پوشش آموزش الکترونیکی قرار گرفته اند. بنده گزارش پیشرفت را به صورت هفتگی به آموزش عالی ارسال می کنم و آخرین گزارش در این رابطه ساعت هشت شب گذشته (13 فروردین) به مدیر مربوطه ارسال شده است.

وی با بیان اینکه در روش آموزش مجازی دانشگاه آزاد، قوانین بالادستی از طرف رئیس جمهوری، آموزش عالی و دانشگاه آزاد ابلاغ شده است، شرح داد: تمام سعی ما این است که بهترین روش ممکن برای دستیابی به بالاترین کیفیت آموزش مجازی دانشگاه، پیاده سازی گردد. این موضوع مانند یک پازل و دارای قسمت های مختلف است؛ بنابراین هر تکه پازل باید به درستی سر جای خودش قرار گیرد.

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد خطاب به دانشجویان یادآور شد: هر سؤال، مشکل یا موردی که وجود دارد را مطرح کنید و اگر موردی به روش معمول حل نشد، با مسئول مربوطه در تماس باشید تا فردی با شما تماس بگیرد و مسئله فنی شما را حل نماید. بنابراین نگران ساده یا بدیهی بودن سؤالات خود نباشید و همه را مطرح کنید.

امکان دسترسی دانشجویان به تیم های پشتیبان واحدهای دانشگاه آزاد

همتی سپس به آنالیز برخی موارد مطروحه از سوی دانشجویان درباره کلاس های مجازی دانشجویان پرداخت و گفت: دانشجویان مطرح کرده اند که هنگام ورود متوجه می شوند کلاس آن ها تعریف نشده است. هیچ اشکالی ندارد؛ همکاران ما در بخش آموزش مجازی در حال تعریف کلاس شما هستند و کلاس شما طی دو سه روز آینده تعریف خواهد شد.

وی ادامه داد: برای آنکه کار بهتر صورت بگیرد، ما برای واحد یک تیم پشتیبان تعریف کردیم که نحوه دسترسی به آن ها (تلفن ثابت و موبایل) به وسیله همین گروه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. اگر دانشجویان با این افراد تماس گرفتند و آن ها پاسخ گو نبودند، دانشجویان می توانند این مورد را در همین گروه اطلاع دهند.

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد تشریح کرد: سیستم آموزش مجازی که راه اندازی شده با سیستم عامل ویندوز، به وسیله کامپیوتر، لپ تاب، گوشی؛ با سیستم عامل اندروید،IOS و ... کار می نماید و 70 درصد دانشجویان حاضر در کلاس به وسیله گوشی به آن وارد می شوند.

امکان دانلود کلاس ها فراهم نیست

همتی گفت: نکته ای که وجود دارد این است که سؤال پرسیدن دانشجو به سختی انجام می گردد و ما توصیه می کنیم اساتید حتماً از لپ تاب استفاده نمایند.

وی توضیح داد: کلاس ها امکان دانلود ندارد که این یک موضوع فنی است و در اینجا وقت شما را با این موضوع نمی گیرم؛ اما اگر از دانشجویان عزیز کسی تمایل به ضبط کلاس داشته باشد، در این زمینه به او آموزش خواهیم داد و از این طریق سایر دانشجویانی که در کلاس حاضر نبوده اند می توانند از آن بهره مند شوند.

به دنبال تخفیف ویژه اُپراتورها برای هزینه اینترنت کلاس ها هستیم

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد درباره هزینه اینترنت کلاس ها گفت: در این خصوص با مخابرات، همراه اول و سایر اپراتورها مشغول مذاکره هستیم. به امید خدا این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و تخفیف مناسبی خواهیم گرفت. امتیازی که در استفاده از اینترنت وجود دارد این است که در زمان رفت و آمد دانشجویان صرفه جویی شده و از این زمان می توان به نحو بهتری استفاده کرد.

دانشجویان نگران غیبت های گذشته خود نباشند

همتی اظهار کرد: قوانینی که وجود دارد (از قبیل تعداد غیبت مجاز در کلاس و ...) مربوط به کلاس های حضوری است؛ در حالی که کلاس های غیرحضوری قوانین خودش را دارد. کسانی که تا به حال در کلاس ها شرکت کرده اند، هیچ غیبتی برای آن ها محسوب نمی گردد. از هفته آینده کلاس های مجازی شروع شده و متعاقباً دستورالعمل ها ابلاغ خواهد شد بنابراین دانشجویان فعلاً لازم نیست نگرانی از بابت غیبت های خود در کلاس داشته باشند.

وی گفت: برای کلاس های عملی در حال برنامه ریزی هستیم و این کلاس ها شرایط خودش را دارد. باید ببینیم شرایط کشور چطور پیش می رود که در خصوص این موضوع هم متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد گفت: در خصوص دروس معارف، تکلیف هفته آینده روشن خواهد شد که این موضوع نیز در جلسه آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

همتی گفت: برای عزیزانی که از اینترنت برخوردار نیستند، کلاس ها را در DVD ضبط کرده و در اختیار آن ها قرار می دهیم. اما لازمه این کار این است که این دانشجویان این موضوع را اعلام نمایند و در خصوص چگونگی اعلام این موضوع و ارسال DVD برای آن ها، هفته آینده اطلاع رسانی خواهیم کرد.

هفته پیش رو، هفته بحرانی برای کلاس های مجازی

وی با اشاره به موردی که از سوی یکی از دانشجویان رشته تربیت بدنی مطرح شده، تأکید کرد: یکی از دانشجویان این رشته مطرح کرده که تعداد واحدهای تئوری ما در این ترم کم است و امکان مشروطی وجود دارد.

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد در این رابطه تأکید کرد: قوانین و شرایط ترم غیرحضوری با ترم حضوری متفاوت است و جای نگرانی نیست. در این مورد پیگیری و هفته آینده اطلاع رسانی خواهم کرد.

همتی اضافه نمود: دانشجویان عناوین دروسی که در لیست آموزش مجازی نیامده به مسئول مربوطه (آقای مهجوب) اعلام نمایند و این مورد را فردا پیگیری خواهم کرد.

وی با بیان اینکه آموزش اساتید در حوزه آموزش مجازی کار دشواری بوده است، توضیح داد: 13 اسفند بر اساس نامه ای که از آموزش عالی آمده بود به ما ابلاغ شد که آموزش مجازی باید راه اندازی گردد. در جلسات متعددی که داشتیم، یک تیم پشتیبانی در سازمان مرکزی و یک تیم پشتیبانی برای هر واحد مستقر کرده و به آن ها آموزش دادیم که بتوانیم سرویس مناسبی ارائه کنیم.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد گفت: دوره آموزشی برای اساتید هم برگزار شده و تیم فنی که در هر واحد مستقر شده وظیفه دارد در این زمینه به آن ها آموزش دهد.

همتی تأکید کرد: صمیمانه از دانشجویان بابت مسائلی که وجود دارد، عذرخواهی می کنم اما باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم این مسائل را رفع کنیم.

پایین بودن پهنای باند اینترنت، علت پایین بودن کیفیت آموزش مجازی

وی یکی از دلایل اصلی پایین بودن کیفیت آموزش مجازی را پایین بودن پهنای باند اینترنت عنوان نمود و گفت: شاهد هستید که تمامی جلسات، کلاس های مدارس و ... به صورت مجازی برگزار می گردد و این موضوع باعث شده حجم زیادی درخواست برای اینترنت وجود داشته باشد. بحرانی ترین هفته، هفته پیش رو است و کلاس هایی که پیش از این برگزار کردیم برای روبه رو شدن با مسائل بوده است. در کشورهای اطراف هیچ جا 60 هزار کلاس همزمان ندارد. اما مسائل به وجود آمده با توجه به پهنای باند موجود، احتیاج به گذر زمان برای مدیریت آن ها دارد.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد با اشاره به پرسش دانشجویان درباره انتها نامه ها گفت: این موضوع در حیطه اختیارات من نیست اما با توجه به مجوزی که آموزش عالی داده، در حال آنالیز هستیم و هر موضعی که اعلام گردد را به واحدها اطلاع رسانی و ابلاغ خواهیم کرد.

کلاس های مجازی از هشت شب تا هشت صبح در دسترس است

همتی درباره این موضوع که کلاس های آموزشی مجازی از هشت شب تا هشت صبح در دسترس است، شرح داد: این موضوع به این خاطر هست که سرورهای آموزش مجازی در طول روز به شدت مشغول است و نیز موضوع شیوع کرونا در بدترین بازه زمانی اتفاق افتاده که تهیه سخت افزار و ... با مشکل همراه بوده است. تا اطلاع ثانوی کلاس های مجازی در بازه زمانی هشت شب تا هشت صبح در دسترس خواهند بود اما سعی داریم این موضوع را هم رفع کنیم.

وی اظهار داشت: در خصوص کارورزی، کلاس های عملی، انتها نامه و ... یک تیم در حال فکر کردن و آنالیز هستند و به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد اضافه نمود: در خصوص کسانی که سال گذشته زمان دفاع از انتها نامه شان بوده اما نتوانسته اند این کار را انجام دهند، هفته آینده اطلاع رسانی خواهیم کرد و باز تأکید می کنیم که دانشجویان نگران نباشند. همچنین برای کارهای اداری که امکان انجام آن ها وجود نداشته، تمهیداتی را در نظر خواهیم گرفت.

عملکرد بهتر اینترنت همراه در کلاس های مجازی

همتی یادآور شد: اینترنت همراه نسبت به اینترنت خانگی عملکرد بهتری برای آموزش مجازی دارد؛ به ویژه کلاس هایی که بعد از ساعت 11 صبح برگزار می شوند با افت کیفیت اینترنت همراه است؛ به ویژه بعد از آنکه وزیر محترم ارتباطات 100 گیگ اینترنت رایگان برای سرویس های خانگی قرار داده، این موضوع خودش را پررنگ تر نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه مهلت استفاده از 100 گیگ اینترنت در برخی اپراتورها فردا به انتها می رسد، گفت: ان شاء الله این موضوع با افزایش کیفیت سرویس دهی آموزش مجازی همراه خواهد بود.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد گفت: در خصوص دانشجویان پزشکی، پرستاری، تربیت بدنی، با مسئولان مربوطه تماس خواهم گرفت و مواردی که در قالب بخشنامه ابلاغ خواهد شد را به اطلاع دانشجویان می رسانیم.

به گزارش هاست لینوکس، مسعود همتی دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد ساعت 20 امشب (14 فروردین) در گروه تلگرامی به نشانی @azad-daneshjoo-gp حضور پیدا کرد و به برخی دغدغه های دانشجویان پیرامون کلاس های مجازی پاسخ داد. دانشجویان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کلاس های مجازی، چگونگی ارتباط با تیم های پشتیبانی و ... می توانند به این گروه مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دانشجویان نگران غیبت های گذشته خود نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان نگران غیبت های گذشته خود نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید