جراحی تومور مغزی، همه چیز درباره آن را بدانید!

به گزارش هاست لینوکس، خبرنگاران: تومور مغزی به عنوان توده ای غیرطبیعی در مغز بیمار به دو صورت خوش خیم و بدخیم قابل تشخیص است امروزه در علم پزشکی روش های درمان بسیاری برای تومور به کار می رود که بسته به شرایط بیمار تجویز می شوند. در این مطلب با شما هستیم تا به موضوع جراحی تومور مغزی بپردازیم و شما را با این معضل بیشتر آشنا کنیم.

جراحی تومور مغزی، همه چیز درباره آن را بدانید!

تومور مغزی چیست؟

به طور کلی باید بگوییم که سلول های مغزی انسان ها برای آنکه میان فعالیت های تمامی اجزای بدن هماهنگی و کنترل ایجاد کنند دائماً در حال تکثیر و رشد هستند. این سلول ها تا آخر عمر به صورت کاملاً منظم و یکنواختی به فراوری و از بین رفتن ادامه می دهند، اما در بعضی از شرایط این فرآیند با اختلالاتی روبه رو می شود و در مرگ سلول ها نیز مشکلاتی رخ می دهد، آن هم به این شکل که سلول ها می میرند و نابود می شوند، ولی هیچ جایگزینی برای آن ها فراوری نمی شود. در این حالت سلول های قدیمی در جای خود باقی می مانند و توده های بزرگی را در مغز تشکیل می دهند که به عنوان تومور مغزی شناخته می شوند.

تومور مغزی ناشی از رشد یک توده غیرطبیعی در مغز است که می تواند به قسمت هایی دیگر از بدن نیز سرایت نموده و گسترش بسیاری پیدا کند. نکته ای که می توانیم به آن اشاره کنیم این است که تومور های مغزی می توانند سرعت رشد متفاوتی داشته باشند و همین مسئله نیز می تواند نشان دهد که تومور مغزی تا چه حدی عملکرد سیستم عصبی را تحت تأثیر خود قرار می دهد. بعضی از تومور های مغزی خوش خیم هستند و بعضی دیگر بدخیم. خوش خیم و بدخیم بودن این تومور ها نیز به ماهیت و سرعت رشد آن ها بستگی خواهد داشت.

تومور های مغزی انواع متفاوتی دارند که از میان آن ها می توان به نوروم آکوستیک، استروسیتوما، متاستاز مغزی، کارسینوما، گلیوبلاستوما، تومور های امبریونال، گلیوما، مدولوبلاستوما، منینگیوما، تومور های مغزی بچه ها، مننژبوم و تومور های هیپوفیز اشاره نمود.

علائم تومور مغزی

با وجودی که آزمایش ها و معاینه های بسیاری وجود دارد که توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب انجام شده و در تشخیص تومور مغزی مؤثر هستند، علائمی نیز وجود دارند که می توانند نشان دهنده وجود تومور مغزی باشند. به طور کلی علائمی همچون سردرد های شدید و غیرقابل تحمل، حملات تشنجی، بروز اختلالات شخصیتی نوسانات خلقی، دوبینی و اختلالات بینایی، سفتی و خشکی شدید در یک طرف بدن، اختلال در حفظ تعادل، حالت تهوع و استفراغ، اختلال در تمرکز، اختلال در برقراری ارتباط، احساس بی نظمی و سردرگمی شدید، ضعف عضلانی شدید، اختلال در فرایند قاعدگی و یائسگی، اختلال در رشد، اختلال در عملکرد جنسی، افزایش یا کاهش ناخواسته وزن و... را می توان به عنوان نشانه های تومور مغزی در نظر گرفت.

نکته ای که در این زمینه باید به آن اشاره نمود این است که تومور مغزی می تواند بسته به خوش خیم یا بدخیم بودن، محل قرارگیری و همین طور زمان بروز، علائم و نشانه های متفاوتی داشته باشد. به همین دلیل نیز این علائم نسبی بوده و در افراد مختلف نیز متفاوت خواهند بود. باید این نکته را نیز متذکر شویم که معمولاً یکی از تفاوت های تومور های خوش و بدخیم در شدت علائم آن ها خواهد بود.

درمان تومور مغزی

به طور کلی باید بگوییم که برای درمان تومور مغزی روش ها و راه های متفاوتی وجود دارد که بسته به شرایطی همچون نوع و درجه تومور مغزی، محل تومور در مغز، اندازه تومور و همین طور سن و شرایط جسمانی تومور متغیر خواهند بود. با این حال از رایج ترین روش های درمانی تومور مغزی می توان به عمل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و... اشاره نمود؛ بنابراین شرایط تومور مغزی بیمار با مراجعه به پزشک متخصص و انجام معاینه های لازم آنالیز می شود و در نهایت نیز یک درمان مناسب برای آن انتخاب می شود.

جراحی تومور مغزی

جراحی تومور مغزی یکی از بهترین روش ها و گزینه های درمان تومور مغزی است که معمولاً هم به عنوان اولین گزینه درمانی شناخته می شود. اگر تومور مغزی فرد بیمار در جایی قرار گرفته باشد که بتوان به آن دسترسی داشته و آن را عمل کرد، جراحی تومور مغزی می تواند موفقیت آمیزتر باشد. در بعضی از شرایط که تومور های مغزی ابعاد کمتری دارند و ساده هستند امکان آنکه با یاری جراحی تومور بتوان آن را از بافت مغزی به طور کامل جدا کرد به مراتب افزایش خواهد یافت. در غیر این صورت تومور ها می توانند از بافت اطراف جدا گشته و یا در نزدیکی قسمت های حساسی از مغز قرار بگیرند و همین مسائل نیز می توانند جراحی خطرناک و سختی را به دنبال داشته باشند.

جراحی تومور مغزی انواع متفاوتی دارد که در بعضی از آن ها بخشی از سر تراشیده شده و در بعضی دیگر بی حسی عمومی صورت خواهد گرفت. در عمل جراحی باز مغز، بخشی از استخوان جمجمه برای دسترسی به مغز برداشته می شود. گفتنی است که بیمار می تواند طی برداشتن تمام و یا حتی بخشی از تومور به هوش باشد، اما این موضوع کاملاً به تصمیم و نظر جراح بستگی خواهد داشت. معمولاً در طول عمل جراحی تومور مغزی از فرد بیمار خواسته می شود که پا های خود را حرکات داده، به شمارش اعداد پرداخته و یا حروف الفبا را به ترتیب بیان کند. با این کار توانایی شخص در دنبال کردن این دستورات می تواند در محافظت از بخش های مهم مغز به جراح یاری بسیاری کند.

عوارض جراحی تومور مغزی

طبیعی است که جراحی تومور مغزی نیز مانند هر جراحی و روش درمانی می توانند عوارضی را به دنبال داشته باشد، به خصوص که این جراحی بسیار حساس و خطرناک نیز به حساب می آید. معمولاً عفونت یا خونریزی جزء خطراتی هستند که می توانند در پی جراحی تومور مغزی دیده شوند. علاوه بر این بعضی از خطرات جراحی تومور مغزی می تواند به محل قرارگیری تومور نیز بستگی داشته باشد. برای مثال اگر تومور مغزی بیمار در نزدیکی اعصابی قرار گرفته باشد که به چشم اتصال دارد امکان آن نیز وجود خواهد داشت که بیمار بینایی خود را به طور کامل از دست بدهد.

در کنار این خطرات باید بگوییم که احساس درد و ناراحتی تا چند روز بعد از عمل جراحی تومور مغزی کاملاً طبیعی است و می توان بخش زیادی از آن را با یاری دارو های مشخصی کنترل نمود. در کنار این ها احساس خستگی و ضعف نیز می توانند به عنوان عوارض جراحی تومور مغزی شناخته شده و به مرور زمان و با توجه شرایط جسمی بیمار کاهش پیدا کند.

علاوه بر این موارد آب آوردن مغز، ورم و... نیز به عنوان عوارضی شناخته می شوند که شایع نبوده و احتمال کمتری خواهند داشت. برای رفع کردن هر کدام از این عوارض نیز، پزشک متخصص بنا بر شرایط بیمار دارو هایی را تجویز می نماید که به مرور زمان به بهبود بیمار یاری بسیاری خواهند کرد.

منبع: برترین ها

به "جراحی تومور مغزی، همه چیز درباره آن را بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی تومور مغزی، همه چیز درباره آن را بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید