باید و نبایدهای فصل پاییز؛ افراد خشک مزاج مراقب باشند

به گزارش هاست لینوکس، یک متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه افراد خشک مزاج در فصل پاییز در معرض بیماری هستند، گفت: ورزش کردن، رژیم غذایی و پرهیز غذایی مناسب می تواند از بیماری های این فصل در این افراد جلوگیری کند.

باید و نبایدهای فصل پاییز؛ افراد خشک مزاج مراقب باشند

به گزارش هاست لینوکس از مهر، الهام اختری در خصوص بایدها و نبایدهای فصل پاییز گفت: از نیمه های شهریور به بعد و گاهی هم از اول شهریور بادهای پاییزی آغاز می شوند، تغییر دما و تغییر فصل خودش را نشان می دهد.

وی گفت: در فصل پاییز دو عامل باعث بروز بیماری می شوند، یکی خشکی فصل پاییز است که در افرادی که مزاج خشک دارند خودش را نشان می دهد و دیگری اختلاف درجه حرارتی که در طی روز ایجاد می گردد. سرمای شبانگاهی با میانه روز اختلاف دما دارد و ایجاد باد پاییزی نیز عاملی است که به آن یاری می نماید تا در افراد خشک مزاج بیماری ایجاد گردد.

این متخصص طب سنتی اضافه نمود: اگر به این دو عامل در فصل پاییز توجه داشته باشیم، می توانیم از رخداد بیماری هایی مانند وسواس، افسردگی، اگزما، حساسیت، سینوس، خشکی چشم، یبوست، شکنندگی پوست و ناخن جلوگیری و آنها را کنترل کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که مزاج تر دارند نیز در معرض بیماری های فصل پاییز هستند یا خیر، گفت: معمولاً خشکی پاییز و اختلاف درجه حرارت در افرادی که مزاج گرم و تر یا سرد و تر دارند ایجاد مشکل نمی نماید.

اختری در خصوص علائم مزاج خشک در فصل پاییز گفت: شکنندگی ناخن و پوست، ترک خوردن لب ها، خون دماغ شدن، یبوست، خشکی چشم، به سختی به خواب رفتن و چند بار تا صبح بیدار شدن و … تعیین کننده این است که فرد مزاج خشک دارد.

وی همچنین در خصوص اقداماتی که باید انجام دهیم تا در معرض بیماری قرار نگیریم، گفت: وقتی فصل در حال تغییر است، باید افراد تحرک و ورزش بیشتری نسبت به فصل تابستان داشته باشند، بنابراین ورزش کردن یکی از مواردی است که از رخداد بیماری در فصل پاییز جلوگیری می نماید.

به گفته اختری، همچنین باید لباس مناسب برای هوای سرد همراه داشته باشیم و در رژیم غذایی مان نیز یکسری نبایدهای اصلی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنیم.

این متخصص طب سنتی تأکید کرد: پرهیز از مصرف بسیاری از تُندی ها مانند زنجبیل، سیر و پیاز و ادویه تند، پرهیز از مصرف بسیاری از ترشی ها (سرکه)، پرهیز از مصرف شوری ها مانند پنیر لیقوان، از جمله مواردی است که باید رعایت گردد.

وی گفت: از سوی دیگر یکسری بایدهای مواد غذایی نیز باید برای افرادی که در معرض خشکی مزاج هستند وجود دارد که انتخاب های اصلح محسوب می شوند، چرا که این دسته از مواد غذایی، رطوبت رسان های خوبی برای بدن هستند. در میوه ها، مصرف انار شیرین، انگور، سیب، گلابی، انجیر تازه، در تنقلات برگه زردآلو، برگه هلو، انجیر خشک یا خیس خورده در گلاب، در آب میوه ها نیز آب سیب طبیعی، آب هویج تازه، آب انار شیرین توصیه می گردد که مرطوب کننده های خوبی محسوب می شوند.

این متخصص طب سنتی در خصوص مصرف غذاهای مناسب برای مزاج خشک نیز گفت: مصرف انواع شوربا، کشک و مرغ، ماءالشعیر، انواع سوپ جو، خورشت خلال، فسنجان بادام، شله زرد، فرنی، شیربرنج، مرسع پلو و شیر بادام، هویج پلو، خورشت هویج، تاس کباب به، خورشت به و آلوبخارا نیز در فصل پاییز برای افرادی که مزاج خشک دارند، توصیه می گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "باید و نبایدهای فصل پاییز؛ افراد خشک مزاج مراقب باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید و نبایدهای فصل پاییز؛ افراد خشک مزاج مراقب باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید