اهداف پشت پرده تبدیل یک سامانه گمرکی به خطر قرمز

به گزارش هاست لینوکس، به عقیده برخی مدیران گمرکی، بررسی مکاتبات اجرا شده در خصوص سامانه ارزش گمرک نشان می دهد، سامانه tsc با قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن هماهنگ نیست.

اهداف پشت پرده تبدیل یک سامانه گمرکی به خطر قرمز

به گزارش گروه اقتصادی هاست لینوکس، مجتبی شیشه چی ها مدیر شناخته شده حوزه ارزش و عضو کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی در مکاتبه ای با معاون فنی گمرک ایران نکات مهمی را در خصوص نقایص سامانه ارزش گمرک ایران مطرح نموده است.

شیشه چی ها که پیش از این به عنوان مدیر کل دفتر ارزش گمرک فعالیت می کرد، طی یک نامه رسمی تاکید نموده است، سامانه ارزش یا tsc گمرک با قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن هماهنگ نبوده و با تبدیل شدن این سامانه به خط قرمز، عملا هرگونه حرکت در جهت اصلاح این سامانه مسدود شده است.

600 هزار رکود اطلاعاتی در سامانه ارزش چگونه تنظیم شد؟

در این مکاتبه آمده است، رکورد های موجود در این سامانه بالغ بر 600 هزار مورد است که بسیاری از آن ها به صورت دستوری مقامات داخل و بیرون سازمان ایجاد شده اند و محمل قانونی معینی ندارند و برخی دیگر دارای ایرادات فنی و قانونی بوده که صرفا پس از بررسی دقیق آن ها قابل شناسایی می باشند.

با توجه به سیاست تمرکزگرایی در گذشته نه چندان دور در گمرک ایران و سرازیر شدن پرونده های فراوان از سراسر کمرکات کشور بویژه در خصوص رسیدگی به ارزش کالا ها به دفتر ارزش و کمیسیون های رسیدگی اختلافات گمرکی و تجدید نظر، راه اندازی سامانه TSC به دلیل عدم انطباق با قانون گمرکی و آئین اجرای آن و همچنین مغایرت آن با موافقتنامه معین ارزش WTO و به رسمیت نشناختن آن از سوی سازمان جهانی گمرک و سازمان جهانی تجارت و استفاده از سیاست دستوری جهت ایجاد رکورد های ارزش در سامانه مذکور و عدم همسویی آن با سامانه TSC مورد نظر آنکتاد نقدها فراوانی بهدنبال داشته به طوری که ادامه کاربرد آن را به امری چالش آور تبدیل نموده است.

ماجرای خط قرمز شدن یک سامانه

به عنوان مدیر کل دفتر ارزش در جلسات حضوری و گزارشات شفاهی و کتبی به ویژه نامه های زیر نقایص، مسائل و خطرات سامانه TSC و راه چاره های لازم را جهت اطلاع سیستم رسیدگی به ارزش گزارش نمودم و نه تنها پاسخ قانع کننده و موجهی در خصوص آن ها از جانب آن معاونت داده نشده بلکه به نظر می رسد هرگونه راه چاره در خصوص اصلاح سامانه بویژه خارج کردن اطلاعات آن از دسترس وارد کنندگان جهت دستکاری اسناد خرید به خط قرمز آن معاونت تبدیل شده و عملا را ه. اصلاح در این زمینه مسدود و اختیارات لازم در این خصوص از اینجانب سلب شده است. بدیعی است که اصلاح و بازنگری سامانه TSC مستلزم همکاری معاونت برنامه ریزی دفتر فاوا و اعطای اختیارات قانونی توسط مقامات ارشد گمرک ایران می باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اهداف پشت پرده تبدیل یک سامانه گمرکی به خطر قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف پشت پرده تبدیل یک سامانه گمرکی به خطر قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید